Bestseller laktacyjny!

Wydawnictwo pod patronatem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią.

Składka członkowska

Uprzejmie informujemy, że składki członkowskie KUKP w wysokości 50zł należy wpłacać na następujący numer konta:

54 1140 1010 0000 5046 0800 1001

W tytule przelewu prosimy podać swoje imię, nazwisko oraz rok, którego wpłacona składka dotyczy.

Wspomóż KUKP

Numer KRS

0000206792

Deklaracja członkowska

Stosowanie Leków Podczas Karmienia Piersią

Z ostrożnością i rozwagą należy zlecać jakiekolwiek leki, substancje czy zioła matce karmiącej. Każda z nich może wywołać niepożądaną reakcję organizmu karmionego dziecka. Jednak nie należy zaniedbać leczenia matki tylko z tego powodu, że karmi dziecko piersią. Jak również błędem byłoby odstawianie dziecka od piersi na czas brania leków. Bowiem większość leków jest bezpieczna w stosowaniu podczas laktacji. Tylko niewielu preparatów należy unikać. Hale zwraca uwagę, że: zwykle pediatrzy czerpią informacje z ulotek dołączonych do leków, zamiast poszukać dokładniejszych informacji i umożliwić matkom karmienie piersią i stosowanie leków bez szkody dla dziecka.

Najpierw zastanów się, czy podanie leków jest niezbędne. Być może lek, który chcesz zastosować nie ma większego znaczenia dla terapii, ma tylko rolę wspomagającą.

Jeśli jednak podanie leku jest nieuniknione zastosuj poniższe zasady:

  • Wybieraj leki mało toksyczne, krótkodziałające, dobrze znane, o słabej wchłanialności (najlepiej o działaniu miejscowym lub wziewne), o dużych cząsteczkach, nie przenikające przez barierę krew – mózg, osiągające niskie stężenie w pokarmie (M/P ratio < 1).
  • Wybieraj taki sposób podawania leku, który utrudnia dotarcie leku do pokarmu: wziewny, miejscowy, doustny. Pamiętaj, że leki podawane dożylnie osiągają szybciej wyższe stężenie we krwi i w pokarmie niż podane inną drogą.
  • Większej uwagi wymaga podawanie leku młodszemu, choremu lub niedojrzałemu dziecku. Leki są lepiej metabolizowane w organizmie dziecka donoszonego niż urodzonego przedwcześnie.
  • Skoreluj czas podawania leku z karmieniami. Podawaj lek tuż po karmieniu, najlepiej przed najdłuższą przerwą (nocną, południową). Zwróć uwagę na okres półtrwania leku. Generalnie po 30-90 minutach po podaniu leku matce większość leków osiąga najwyższe stężenie podaniu matce. Wydzielanie z mlekiem trwa około 60 min. Nigdy nie karm w momencie, gdy spodziewasz się maksymalnego stężenia leku w pokarmie.
  • Niektóre leki są na tyle szkodliwe dla dziecka, że konieczne jest czasowe przerwanie karmienia piersią. Należy wtedy utrzymać laktację przez częste odciąganie pokarmu.