Bestseller laktacyjny!

Wydawnictwo pod patronatem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią.

Składka członkowska

Uprzejmie informujemy, że składki członkowskie KUKP w wysokości 50zł należy wpłacać na następujący numer konta:

54 1140 1010 0000 5046 0800 1001

W tytule przelewu prosimy podać swoje imię, nazwisko oraz rok, którego wpłacona składka dotyczy.

Wspomóż KUKP

Numer KRS

0000206792

Deklaracja członkowska

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO NA ŁUSZCZYCĘ

W dniu 29 października odbyła się w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP) debata na temat problemów osób z łuszczycą. Inicjatorem spotkania była prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii CMKP. W spotkaniu wzięło udział wiele osób  decydujących o polityce zdrowotnej w Polsce oraz kierunkach rozwoju opieki nad pacjentami z łuszczycą. Obecni byli m. in. Pan Maciej Miłkowski, Wiceminister Zdrowia, prof. Wojciech Bik, Prorektor CMKP, prof. Joanna Narbutt, Konsultant krajowa ds. dermatologii i wenerologii, prof. Lidia Rudnicka, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią  reprezentowała prof. Maria Wilińska. Istotą wystąpienia naszej Przewodniczącej było karmienie piersią przez kobiety chore na łuszczycę przyjmujące tzw. leki biologiczne, czyli anty-TNF i przeciwciała monoklonalne.

Leki te są stosowane w najcięższych postaciach łuszczycy. W Polsce i wielu innych krajach są one przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę i przy karmieniu piersią. Tymczasem, jak wynika z danych farmakologicznych, zalecenie to nie ma uzasadnienia merytorycznego. Także w rekomendacjach Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej nie są one przeciwwskazane podczas karmienia piersią. W swoim wystąpieniu prof. Wilińska wskazała na szkodliwą i nieuzasadnioną stygmatyzację kobiet z najcięższa forma łuszczycy tym bardziej, że wiele z nich cierpi na towarzyszące zaburzenia ze spektrum depresji. W opiece nad dziećmi tych matek należy wziąć pod uwagę utratę szans na dobry stan zdrowia i rozwój, związanych z wykluczeniem dostępu do pokarmu matczynego. Nie mniej ważne  jest narażenie tych niemowląt na obce człowiekowi alergeny mleka krowiego obecne w mieszankach sztucznych. Prof. Irena Walecka poparła otwarcie starań w Polsce o zmianę rekomendacji w zakresie karmienia piersią przez kobiety chore na łuszczycę przyjmujące leki biologiczne.