Składka członkowska

Uprzejmie informujemy, że składki członkowskie KUKP w wysokości 50zł należy wpłacać na następujący numer konta:

54 1140 1010 0000 5046 0800 1001

W tytule przelewu prosimy podać swoje imię, nazwisko oraz rok, którego wpłacona składka dotyczy.

POSTĘPOWANIE Z NOWORODKIEM PRZY PODEJRZENIU ZAKAŻENIA 2019 NCOV

W Polsce obowiązują zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie neonatologii oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Zostały oparte o model lekarzy chińskich, najbardziej doświadczonych w tym zakresie. Wskazują na konieczność izolacji dziecka od matki w sensie fizycznym, także w zakresie karmienia. Izolacja trwa do czasu uzyskania ujemnych wyników i ustąpienia objawów klinicznych podejrzanej lub zakażonej matki. W tym czasie polecane jest podtrzymanie laktacji u matki, aby można było wrócić do karmienia piersią niezwłocznie po spełnieniu powyższych warunków. 
W stosunku do zaleceń WHO, CDC oraz UNICEF zalecenia polskie są restrykcyjne. Punktem wyjścia jest stanowisko, że nie można wykluczyć zakażenia dziecka przez chorą matkę drogą krwiopochodną podczas ciąży, drogą wertykalną podczas porodu, drogą poprzez mleko pozyskiwane przez dziecko bezpośrednio z piersi oraz pośrednio - poprzez kontaminację mleka odciąganego, jak również ogólnie drogą kropelkową.  
Całość postępowania  diagnostycznego z noworodkiem matki podejrzanej/zakażonej 2019 nCoV przedstawia załączona prezentacja.

Zobacz prezentację