Składka członkowska

Uprzejmie informujemy, że składki członkowskie KUKP w wysokości 50zł należy wpłacać na następujący numer konta:

54 1140 1010 0000 5046 0800 1001

W tytule przelewu prosimy podać swoje imię, nazwisko oraz rok, którego wpłacona składka dotyczy.

STANOWISKO KUKP W SPRAWIE ZALEŻNOŚCI MIĘDZY PRÓCHNICĄ UZĘBIENIA U DZIECKA A DŁUGOŚCIĄ KARMIENIA PIERSIĄ

Karmienie piersią wywiera ochronny wpływ na wytwarzanie się próchnicy uzębienia. Składniki zawarte w mleku ludzkim hamują adhezję Streptococcus mutans do powierzchni hydroksyapatytów pokrytych śliną. Dodatkowo wykazano, że kazeina, laktoferyna oraz przeciwciała IgG i IgA obecne w mleku matki hamują procesy adhezji i tworzenia biofilmu bakteryjnego (płytki nazębnej) na powierzchni zębów, podstawowych czynników przyczynowych procesu próchniczego uzębienia.

Potencjalnie próchniczotwórczy wpływ wyższego niż w mleku krowim stężenia laktozy w mleku kobiecym jest zminimalizowany przez zmniejszony czas kontaktu mleka z uzębieniem podczas karmienia piersią w porównaniu do karmienia przez smoczek. To protekcyjne działanie przeciwpróchnicze karmienia z piersi w porównaniu do karmienia butelką wynika z samej mechaniki ssania. Mleko wypływa z brodawki piersiowej usytuowanej w tylnej części jamy ustnej. Pokarm z piersi przedostaje się do gardła i przełyku w sposób precyzyjny, w znacznym stopniu omijając zęby. W porównaniu ze ssaniem z butelki, z której wydostające się mleko obmywa zęby, kontakt mleka wypływającego z piersi z zębami jest niewspółmiernie krótszy. Dodatkowo, jeśli dziecko zaśnie z brodawką w jamie ustnej, ale nie będzie jej stymulować, mleko nie będzie wypływać, a zatem nie  będzie zalegało w jamie ustnej. Karmienie butelką natomiast powoduje ciągły wypływ mleka, więc większa jego objętość może zalegać w jamie ustnej, co zwłaszcza nocą będzie przyczyniać się do nasilonej fermentacji i spadku pH treści jamy ustnej dziecka.

W związku z licznymi i dobrze zbadanymi korzyściami płynącymi z długotrwałego karmienia piersią, matki nie powinny być zniechęcane do przedłużonego karmienia z powodu niepewnych dowodów na  jego potencjał próchnicotwórczy in vivo. Jeśli karmienie piersią trwa powyżej roku, to biorąc pod uwagę wysokie stężenie cukru mlecznego i niskie stężenie mikro- i makroelementów w mleku kobiecym dziecko powinno mieć przeprowadzaną regularną kontrolę stomatologiczną. Rodzicom należy udzielić porady odnośnie prawidłowo zbilansowanej diety dziecka, fluoryzacji uzębienia oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej.